Rólunk

A Generációk Országos Cigány Érdekvédelmi Egyesület (korábbi nevén: Dankó Pista Cigány Kulturális és Érdekvédelmi Egyesület) 2008 óta működik. Az egyesület nagy hangsúlyt fektet a roma és/vagy hátrányos helyzetű gyerekek és családok érdek-képviseletének segítésére, (jogi, munkaügyi, ügyintézési tanácsadás) valamint az oktatási hátrányok enyhítését és a továbbtanulást elősegítő tevékenységekre. Számos programot és akciót valósítunk meg évek óta, ami az egyesületet meghatározó jelentőségűvé tette Komlón. Szociológusok, pedagógusok, jogászok, valamint több tucat önkéntes vesz részt a programok szervezésében és megvalósításában.

Egyesületünk szervezésében több éve (2014-2015-ben a TÁMOP-3.3.9.C-12 konstrukció keretében pályázati forrásból) pedagógusok mindennapos egyéni és kiscsoportos felzárkóztató, felkészítő, korrepetáló foglalkozásokat tartanak délutánonként az iskolából idejövő tanulóknak. Heti rendszerességgel tartunk klubszerű foglalkozásokat, kulturális-, szabadidős- és sport rendezvényeket, melyek nem csak az iskolás korosztály, de a fiatalok és a családok körében is népszerűek. A Tanoda fenntartását, továbbfejlesztését indokolják, a családok és a tanulók körében folytatott felmérések, és szociális munka során felmerült szükségletek, a korábbi tanodaprogram során szerzett tapasztalatok. A Tanoda programunk szerves folytatása a több éve elkezdett fejlesztő munkánknak.

Az egyesület kiterjedt szakmai kapcsolatrendszerrel rendelkezik. Különösen szoros az együttműködésünk Komló Város Cigány Kisebbségi Önkormányzatával, a Dankó Pista közösségi Házzal, valamint a Baranya Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzattal, a térség roma népismeret és beás nyelvoktatásában kiemelkedő munkát végző Brázay Kálmán Gimnáziummal, a komlói Fekete Láng Tanodával és a pécsi Khe Tanodával, valamint azokkal a helyi általános és középfokú intézményekkel, melyekből a bevont illetve bevonásra kerülő tanulók érkeznek.

 

A megvalósításba bevonni kívánt szervezetek közül a Khetanipe Egyesület, a Komlói Fekete Láng Érdekvédelmi Egyesület, valamit a Fund Cigány Alapfokú Művészeti Iskola a régióban is komoly ismertségnek örvendő és elismeréssel bízó szervezetek, melyek hatékonyan járulnak hozzá a projekt célkitűzéseinek megvalósulásához, a roma identitás megőrzéséhez, fejlesztéséhez.

A tanoda program sikeres megvalósításával az egyesület szélesíteni kívánta tevékenységi körét. Az egyesület rendszeresen sikeresen pályázik a nemzetiségi pályázatokon is. Múltunk és aktív jelenlétünk is arra kötelezi az egyesületet, hogy fenntartsuk és fejlesszük tanodai tevékenységünket, ezáltal hatékonyabban vegyük ki részünket a komlói roma és /vagy hátrányos helyzetű gyerekek és családok társadalmi és oktatási integrációját előmozdító lehetőségek kiaknázásában. Szorosabb szakmai együttműködést tervezünk megvalósítani a Szociális és Gyermekvédelmi Hatósággal valamint az érintett oktatási intézményekkel az oktatási esélyek, az iskolai sikeresség elősegítése, valamint a továbbtanulási esélyek növelése érdekében.